Nejvíce starosti Čechům jim dělá nesoběstačnost ve stáří

Češi ve stáří očekávají finanční problémy, odkázání na péči ostatních i to, že budou na obtíž. Pojištění pro případ dlouhodobé péče a nesoběstačnosti by podle dat z roku 2022 obecně uvítalo 69 procent respondentů a zájem jich o něj projevilo 53 procent. Zahrnovat by mělo jak terénní a mobilní sociální služby nebo zajištění místa v zařízení, tak i poradenství.

Naopak změna nastala u krátkodobého výpadku příjmu a pracovní neschopnosti. Zatímco v roce 2022 zaujímala tato rizika čtvrté, respektive páté místo v žebříčku, kdy se jich obávalo shodně 56 procent respondentů, letos to je deváté a sedmé místo se 44, respektive 46 procenty. „Obavy z těchto rizik byly akcelerovány pandemií covidu.

Nyní toto riziko odeznělo a vnímání těchto faktorů se vrací na své dřívější hodnoty,“ uvedla Jana Hamanová z výzkumné agentury SC&C, která průzkum provedla.

V průzkumu lze podle ní pozorovat rostoucí obavy z dostupnosti kvalitní péče, i to do značné míry ještě souvisí s covidovou pandemií, kdy byla zahlcena zdravotnický zařízení a veřejnost v tomto směru znejistěla.

Navíc v poslední době ve veřejném prostoru rezonují zmínky o nedostatku zubařů, pediatrů nebo praktických lékařů, což má také vliv na vnímání dostupnosti zdravotní péče, doplnila.